Młode Podhale Młode Podhale Młode Podhale

Informacje o nas

Uczelniany Zespół Góralski „Młode Podhale” działa przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. Został założony w październiku 2010 roku dzięki przychylności Rektora PPWSZ Prof. Stanisława Hodorowicza, kierownikiem jest Andrzej Stoch, który do współpracy zaprosił dr. StanisławęTrebunię- Staszel.

W zespole tańczy, gra i śpiewa brać studencka, również absolwenci i uczniowie nowotarskich szkół średnich oraz szkół z okolicznych miejscowości. Pomimo, iż „Młode Podhale” działa od niedawna, zdążył zaprezentować się podczas lokalnych wydarzeń kulturalnych, między innymi podczas corocznej "Wigilii w mieście", "Juwenaliów Podhalańskich" "Sobótek nowotarskich", oraz licznych wydarzeń na uczelni, w tym, w maju 2011 w  spotkaniu z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim.

Również tego samego roku zespół współpracował z Łukaszem i Pawłem Golec z Golec  uOrkestra  przy udawaniu przez ich fundacje albumu: „Strój górali podhalańskich”. W Sierpniu 2011 zespół „Młode Podhale” był gospodarzem XLIII Międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem. Zespół brał udział w polsko-słowackim projekcie „Transgraniczna podróż z Nowego Targu do Kieżmarku śladami ludowego stroju”. W 2012 roku zespół uczestniczył w XLVIII Festiwalu Wiśni w Tekirdag Turcja, oraz był gościem "Dziękczynienia w rodzinie" w Toruniu. Mimo tragicznej śmierci kierownika Andrzeja Stocha w październiku 2012, Młode Podhale działa nadal wspierane przez władze uczelni i dr Stanisławę Trebunie-Staszel. Obecnie opiekę nad zespołem z ramienia uczelni sprawuje prorektor dr Maciej Hodorowicz,  kierownikami są Paulina Peciak i Daniel Szewczyk. Rok 2013 Młode Podhale zainaugurowało wygraną Złotej Ciupagi w konkursie tańca zbójnickiego na 41 Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej.

W zespole prowadzona jest również grupa, w której można nauczyć się góralskiego śpiewu i tańca od podstaw. Na chwilę obecną Uczelniany Zespół Góralski „Młode Podhale” liczy około 80 osób.

=======================================================

Statut Uczelnianego Zespołu góralskiego „Młode Podhale”

Statut_Zespolu_Mlode_Podhale.pdf

=================================================

Harmonogram Zajęć Śpiewu i Tańca Góralskiego w PPUZ

"Młode Podhale"

Grupa Zaawansowana:                                            Grupa Początkująca (Naborowa)

Wtorek- godz. 19:30                                                 Piątek- godz. 19:00

Piątek- godz. 19:30

Sala Fitness: 1.39 (Budynek "Gorce")